Çanakkale Deniz Savaşı Anıtkabir’de Anıldı
tusag, türkiye şehit aileleri vakfı, türkiye şehit aileleri ve gaziler vakfı, gaziler vakfı, türkiye gaziler vakfı
19766
post-template-default,single,single-post,postid-19766,single-format-standard,bridge-core-2.4.1,ajax_fade,page_not_loaded,,qode-title-hidden,qode-child-theme-ver-1.0.0,qode-theme-ver-22.6,qode-theme-bridge,qode_header_in_grid,wpb-js-composer js-comp-ver-6.2.0,vc_responsive,elementor-default,elementor-kit-18916,elementor-page elementor-page-19766

Çanakkale Deniz Savaşı Anıtkabir’de Anıldı

Birinci Dünya Savaşı’nın büyük boğaz harbi olan Çanakkale Deniz Savaşı’nın yıldönümünde Türkiye Şehit Aileleri ve Gaziler Vakfı olarak Anıtkabir’e giderek savaşta ülkesi ve milleti için mücadele veren Mustafa Kemal Atatürk’ü ziyaret ettik. Kabri başında andığımız Atatürk’e vakıf yöneticileri olarak dualar ederek, mozolesine çelenk bıraktık. Çanakkale Deniz Savaşı’nın yıldönümünde, dünyanın dört bir yanından gelerek bizleri vatan toprağımızda tutsak etmeye çalışanlara karşı cephede savaşan, cephe gerisinde düşmanların bayrağına dahi saygı gösteren tüm şehitlerimizi ve Çanakkale gazilerini andık.

“Çanakkale Geçilmez” diyerek canlarını ortaya koyan, Osmanlı toprağının farklı noktalarından gelerek şehit ve gazi olan tüm askerlerimize bu vesileyle bir kez daha Allah’tan rahmet diliyoruz. Milli edebiyatçımız Yahya Kemal Beyatlı’nın Çanakkale Savaşı’ndan yıllar sonra, Büyük Taarruz’dan önce Ekim 1922’de yazdığı Cenab-ı Hakk’a yakarış niteliğindeki şiiri Mehmetçik’in verdiği büyük mücadelenin yalnızca milletimiz için değil, tüm İslam coğrafyası için olan önemini gösteriyordu:

“Şu kopan fırtına Türk ordusudur ya Rabbi.

Senin uğrunda ölen ordu budur ya Rabbi.

Ta ki yükselsin ezanlarla müeyyed namın,

Galib et, çünkü bu son ordusudur İslam’ın.”